zegarek męski

7 ciekawostek o zegarkach

Jak wygląda najdziwniejszy zegar świata? – poznajcie 7 ciekawostek o czasomierzach.

Niedokładne zegary

Kto by pomyślał, że korzystanie z zegarków było niegdyś bardzo irytujące. I rzecz miała miejsce jeszcze nie tak dawno, bo w siedemnastym wieku. Otóż ówczesne czasomierze podawały niedokładny czas o jakieś 15 minut do przodu lub do tyłu. Wszystko zmieniło się dzięki Christianowi Huygensowi, który stworzył pomysł zegara wahadłowego, dzięki czemu przekłamywanie czasomierza udało się zmniejszyć do 15 sekund na dobę. To była prawdziwa rewolucja! Obecnie najdokładniejszy zegar funkcjonuje w Kolorado.

Czy dzień trwa 10 godzin?

Trudno w to uwierzyć, że Francuzi pewnego dnia postanowili rewolucyjnie podejść do kwestii czasu. Otóż próbowano wprowadzić dzień trwający 10 godzin. Jednak jak do tej pory nie udało się zrealizować tej idei.

Najdziwniejszy zegar świata

Niektórym ludziom bardzo przeszkadza to, że czas zbyt szybko biegnie. Pewnie dlatego wymyślono pewien bardzo ciekawy czasomierz w górach zachodniego Teksasu. Urządzenie to ma około kilkaset stóp i z całą siłą opiera się zwyczajnemu czasowi i ma działać przez ponad dziesięć tysięcy lat. Jest to urządzenie na tyle dziwne, że jedna wskazówka ma przesuwać się raz do roku, a druga raz na jedno stulecie.

Tajemniczy czas mityczny

zegarek męski
zegarek męski

Jeśli jednak ciągle przeszkadza ci to, że czas stale biegnie i jest linearny, to może pocieszy się myśl, że istnieje w kulturze również… czas mityczny. Podział na czas linearny i mityczny wprowadził religioznawca Mircia Eliade. Czasu mitycznego doświadczamy wówczas, gdy mamy do czynienia z sacrum, czyli z czymś niecodziennym, niezwykłym, na przykład podczas święta Bożego Narodzenia czy Nowego Roku. Czas mityczny ma miejsce wówczas, gdy opuścimy nasze życie doczesne – wówczas wszystkie sprawy będą działy się w czasie teraźniejszym. Z pewnością w tym świecie czasomierze nie będą nam potrzebne.

Pierwszy budził świata

Budziki wydają się być wytworem naszych czasów. Codziennie rano budzą nas znienawidzonym alarmem i wydają się być bardzo nowoczesne – szczególnie te z elektronicznymi wyświetlaczami. Jednak trzeba przyznać, że pierwszy zegar z budzikiem powstał już w 1787 roku i stworzył go pewien Amerykanin Levi Hutchins. Urządzenie to budziło go codziennie o 4 rano. Jednak specyfiką tego urządzenia było to, że można było go ustawiać wyłącznie na 4 rano. 60 lat później powstał udoskonalony czasomierz, który budził o dowolnej godzinie, a wynalazcą był Francuz Antoine Redier.

Kwiatowy czasomierz

Szwedzki botanik Karol Linneusz słynął z tego, że był bardzo pomysłowy. Miał też olbrzymią wiedzę na temat roślin. Pewnego dnia postanowił wykorzystać tę wiedzę i stworzył zegar kwiatowy oparty na tym, że płatki kwiatów poszczególnych roślin otwierają się i zamykają o różnych porach dnia. Do dziś tworzy się takie zegary, jednak trzeba przyznać że nie są one zbyt praktyczne. Nie można im jednak odmówić estetyki.

Ujednolicony podział na strefy czasowe

Kolejną ciekawostką jest to, że w Stanach Zjednoczonych podział na strefy czasowe wprowadzono dopiero w 1883 roku. Ujednolicenia tego zażądała kolej, ponieważ wcześniej każde miasto miało swój własny czas ustalany na podstawie wschodów i zachodów słońca, w związku z czym rozkłady jazdy poszczególnych miast wchodziły sobie w drogę.