zegarek

8 ciekawostek o czasie

Czy wiecie, że dla słonia czas płynie wolniej niż dla człowieka? I że wystarczy chwila, aby znaleźć się we wczorajszym dniu? – poznajcie 8 ciekawostek o czasie.

Kiedy czas płynie wolniej?

Pewnie tylko niektórzy zdołali doświadczyć sytuacji, w której czas zdecydowanie zwolnił. A przynajmniej takie mieliśmy wrażenie. No właśnie, czy to tylko wrażenie? Naukowcy przyznają, że w ekstremalnych sytuacjach mozg znacznie szybciej dokonuje obróbki informacji, przez co czas zwalnia. Dzięki przyspieszeniu pracy mózgu zauważamy znacznie więcej różnych szczegółów. Przykładem jest to, że pewnie wiele osób pamięta, co robiła na przykład dnia 11 września 2001 roku, kiedy miał miejsce słynny atak terrorystyczny.

Dlaczego dla słonia wolniej płynie czas?

U zwierząt czas płynie inaczej niż u człowieka, a przynajmniej jest on inaczej odczuwany. Wpływ na to ma rozmiar ciała i tempo bicia serca. Na przykład dla kota czas płynie szybciej, bo jego serce bije szybciej niż serce człowieka. Z kolei puls słonia wynosi 25 uderzeń na sekundę, dlatego dla niego czas płynie wolniej.

zegarek
zegarek

Jak znaleźć się we wczorajszym dniu?

Mimo że wiele osób jest bardzo przywiązanych do swoich zegarków i często na nie spogląda, to jednak trzeba przyznać, że… pojęcie czasu jest naprawdę względne. Aby sobie to wyobrazić, warto zdać sobie sprawę z tego, co wydarza się na 180 południku Oceanu Spokojnego. To właśnie tutaj znajduje się granica zmiany daty i jeśli przekroczymy tę granicę z zachodu na wschód to znajdziemy się w przeszłości, czyli znajdziemy się we… wczoraj. Z kolei jeśli chcemy przeskoczyć z powrotem do dnia jutrzejszego, wystarczy przekroczyć granicę ze wschodu na zachód.

Dlaczego zegary poruszają się z lewej strony na prawą?

Zastanawialiście się nad tym, dlaczego wskazówki zegara poruszają się ze strony lewej na prawą? Dzieje się tak, gdyż właśnie w tym kierunku biegnie cień zegara słonecznego.

Co odgradza Nepal i Indie?

Kto by pomyślał, że Nepal i Indie odgradza nie tylko granica terytorialna, ale także granica czasowa? Otóż mimo że oba kraje znajdują się właściwie w tej samej strefie czasowej, różnica czasu wynosi aż 15 minut.

Kiedy zaczęto datować czas w nowym systemie?

Niejedna osoba zastanawiała się nad tym, kiedy właściwie zaczęto liczyć lata zgodnie z nowym systemem. Czy zaczęło się to już w drugim roku po narodzinach Jezusa? Raczej nie – myślą sobie niektórzy – bo wtedy przecież nie wiedziano, jakie to ważne miało właśnie zdarzenie. Otóż na nowo datować czas zaczęto dopiero w 525 roku po narodzinach Mesjasza.

Co to jest moment?

Często używamy tego określenia? Często patrząc na zegarek mówimy: już za momencik. Ale co właściwie oznacza to słowo i skąd się wzięło? Otóż według średniowiecznej wiedzy moment to ni mniej ni więcej niż… półtorej minuty.

Dwa brzegi rzeczy i dwa czasy

Kto by pomyślał, że na początku XX wieku w rosyjskim miasteczku Nowosybirsk obowiązywały dwie strefy czasowe – po prawej stronie rzeki Obi obowiązywała szósta strefa, a po lewej stronie piąta.