zegarek

Co musisz wiedzieć o zegarkach?

Wydawać się może, że po co komu zegarek, skoro mamy telefon. Jednak w dzisiejszych czasach zegarek służy nie tylko do pokazywania godziny. To również biżuteria. O czym jednak powinniśmy wiedzieć, zanim kupimy zegarek?

Stalowy model

Nie ma jednego zegarka, który pasowałby do wszystkich stylizacji i można byłoby go założyć na wszystkie okazje. Dlatego inny zegarek pasuje do garnituru, inny do fraka, a inny do stylizacji codziennych. Również do biegania wypada założyć całkiem inny zegarek, tak samo jak na basen. Jeśli jednak chciałbyś kupić jeden uniwersalny czasomierz, to najbardziej odpowiednim będzie model w stalowej bransolecie. Taki zegarek pasuje do wielu rzeczy. Zupełnie inaczej niż na przykład czasomierz z czarnym lub brązowym paskiem, który nie pasowałby do pomarańczowych spodni.

Jakie jest przeznaczenie zegarka?

Dobrze jest się także zastanowić, do czego będziesz używał zegarka. Bo od tego zależą jego komplikacje. Na przykład są zegarki liczące kroki, puls czy przede wszystkim pokazujące datę oraz dzień tygodnia. Oczywiście im więcej jest komplikacji w czasomierzu, tym jest on bardziej skomplikowany.

zegarek
zegarek

Jakie są rodzaje mechanizmów?

Aby wybrać odpowiedni zegarek, dobrze jest wiedzieć, jakie są w ogóle rodzaje mechanizmów. I tak na przykład bardzo prostym mechanizmem jest model klasyczny nakręcany ręcznie. W środku takiego czasomierza jest odpowiednik wahadła wielkiego zegara, a ruch tego wahadła porusza wskazówkami. Dzisiaj taki system jest coraz mniej spotykany.
Innym rodzajem jest mechanizm automatyczny przypominający w budowie mechanizm klasyczny. Różnica polega na tym, że czasomierz jest nakręcany dzięki ruchom ręki. Wyróżnia się on też tym, że ma różną rezerwę chodu, czyli ma różny czas pozostający do rozwinięcia sprężyny napędowej czasomierza wyrażany w godzinach. Jeśli na przykład pozostawimy rozkręcony zegarek z 60 h rezerwą chodu, będziemy musieli go ponownie nakręcić.
Innym rodzajem mechanizmu jest mechanizm kwarcowy. Działa on dzięki koniecznej do regularnego wymieniania baterii. Jest to system bardzo dokładny i powszechny. Na tarczy zegarka często widnieje napis „Quartz”. Mimo że jest to mechanizm najdokładniejszy, to nie jest on najbardziej szanowany. Takiego systemu nie ma raczej w luksusowych zegarkach.

Zegarek od projektanta?

Kolejnym zagadnieniem, nad którym dobrze jest się zastanowić to to, czy zaopatrywać się w czasomierze od słynnych projektantów, na przykład Michaela Korsa. Owszem, takie zegarki mają walory estetyczne i jeśli szukasz czasomierza pełniącego funkcję biżuteryjną, to jak najbardziej możesz sobie taki chronometr sprawić, ale jeśli zegarek ma pełnić swoją właściwą funkcję wskazywania czasu, bezpiecznie jest wybrać model szwajcarskiej albo japońskiej firmy. Istotne jest to, aby taka firma zajmowała się wyłącznie produkcją czasomierzy. Poza tym kupując zegarek Lagerfelda płaci się za markę, czyli wychodzi na to, że na takim zakupie traci się co najmniej kilka tysięcy. Bo w środku takiego zegarka jest zazwyczaj mechanizm wątpliwej jakości. Pamiętaj więc, że największym uznaniem cieszą się szwajcarskie, nie francuskie czasomierze.