Ekozegarek z drewna – czy warto go kupić?

Ekologia wkracza coraz szerzej do naszego życia. Pojawia się coraz więcej produktów, które wykonane z materiałów przyjaznych środowisku naturalnemu. W ostatnim czasie za sprawą kilku firm zegarmistrzowskich pojawiły się także zegarki wykonane nie z plastiku czy metalu, ale z drewna. Czy w taki ekologiczny zegarek warto zainwestować?

Plusy drewnianych zegarków

Nie trzeba nikogo przekonywać, że drewno jest materiałem bardzo zdrowym. Nie da się więc ukryć, że noszenie zegarka z drewna jest o wiele zdrowsze nie tego metalowego. Nie można zapomnieć, że zdecydowana większość zegarków ma koperty wykonane ze stali. Dodatkiem do stali często jest nikiel – pierwiastek, który wyjątkowo często wywołuje alergię kontaktową. W przypadku drewnianego zegarka takiego niebezpieczeństwa nie ma. Drewniane zegarki mogą śmiało nosić także osoby chore na alergię. Drewno jest także materiałem bardzo szlachetnym, który sprawia, że ekozegarek zyskuje niepowtarzalny, wyjątkowy wygląd.

Ekozegarek nie jest nudny

Do produkcji ekozegarków używane są bardzo różne gatunki drewna. Bardzo często jest to drewno z egzotycznych drzew: hebanu, bambusa, zebrano, akacja. Spotkać można także zegarki z klonu. Każdy gatunek drewna ma inny kolor układ słojów. Już to sprawia, że trudno spotkać dwa tak samo wyglądające zegarki. Do tego bardzo często używa się dwóch czy trzech różnych gatunków, to sprawia, że każdy zegarek ma swój indywidualny styl. Wyjątkowy design drewnianych zegarków to tylko jeden z ich atutów. Kolejny to wyjątkowa lekkość tych nietypowych czasomierzy. A dzięki temu, że wiele modeli wykonanych jest z drewna egzotycznego wyjątkowo mało higroskopijnego – heban, massaranduba, palisander – są one bardzo trwałe. Zegarki są trwałe z jeszcze jednego powodu: używane są do nich mechanizmy kwarcowe. Na pewno więc zegarek po kilku tygodniach czy miesiącach użytkowania wyląduje w koszu na śmieci.

Czy drewniany zegarek jest naprawdę ekologiczny?

W zegarkach z drewna nie ma materiałów, które nie są biodegradowalne, nie stosuje się na przykład rozkładającego się przez setki lat plastiku. Drewno jest materiałem, który jest przyjazny zarówno dla użytkownika jak i dla przyrody. Nawet paski czy bransolety w drewnianych zegarkach są wykonane z naturalnych materiałów: drewna lub naturalnej skóry. Wiele osób z pewnością jest zdania, że drewniane zegarki przynoszą jednak szkodę środowisku naturalnemu: trzeba przecież wyciąć drzewa, aby pozyskać drewno. Okazuje się jednak, że do produkcji zegarków wykorzystywane jest drewno z drzew uprawianych na specjalnych plantacjach. Do tego należy pamiętać, że drewnianych zegarków nie produkuje się masowo, a więc naprawdę nie są potrzebne duże ilości drewna.

Drewniane zegarki z pewnością zasługują na miano ekologicznych. Są trwałe, wyróżniają się unikalnym charakterem, mają wyjątkowo design. Z pewnością spodobają się osobom, którym idee życia jak najbliżej natury są bardzo bliskie. Wyjątkowo mocno wpisują się w ekologiczny styl życia, który jest ostatnio po prostu trendy.

    Adam Sopel Autor