zegarek męski

Krótka historia zegarka

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj życia bez zegarka. Żyjemy w czasach, kiedy wszystko, cały rytm dnia jest podporządkowany czasowi. Pojawia się jednak pytanie – jak ludzie radzili sobie dawniej, kiedy nie było jeszcze czasomierzy?

Dawno temu w Chinach…

Historia czasomierzy zaczęła się dawno, dawno temu z Chinach. Ok. 2500 p. n. e. znano już zegary słoneczne i wodne. Z kolei ok. 380 r. p. n. e. słynny filozof Platon zbudował zegar wodny z budzikiem. Tak prezentują się czasy starożytne. Może się wydawać, że dawniej ludzie nie potrzebowali zegarka, że to wymysł naszych czasów, jednak jak widać, i wówczas ludzie byli zabiegani. Czasy antyczne obfitują w różnego rodzaju wynalazki, ale potem na jakiś czas o nich zapomniano, a ludzie mieli trochę inne priorytety.

Pierwszy czasomierz kieszonkowy

Potem jednak, po ciemnych wiekach średnich, nastąpiło odrodzenie. Ludzie zaczęli interesować się podróżami, odkryciami, nauką… I tak w 1504 roku skonstruowano pierwszy nowożytny zegarek. Wynalazcą był Peter Henlein, który w przenośnym pudełku umieścił napędzający mechanizm sprężynowy. W ten sposób powstał pierwszy na świecie zegarek kieszonkowy. Ten typ czasomierza podbił serca ludzi i był popularny aż do czasów pierwszej wojny światowej.

Niemęski zegarek na rękę

Dzisiaj niczym dziwnym są zegarki naręczne – większość ludzi nie wyobraża sobie bez nich życia, gdyż są bardzo wygodne. Kto by pomyślał jednak, że jeszcze na początku XX wieku naręczne czasomierze traktowane były z pogardą przez… mężczyzn. Owszem, kobiety bardzo chętnie zakładały je na rękę, ale traktowały je raczej jako element biżuterii. Sądzono, że jest to przejściowa moda. Jednak wkrótce przyszła pierwsza wojna światowa i zmieniono zdanie – czasomierze na rękę okazały się bardzo przydatne, zaczęły być wręcz niezbędnym wyposażeniem żołnierzy. Czasomierze kieszonkowe, wcześniej uważane za bardzo męskie, zaczęły być uważane za niepraktyczne.

Pierwszy czasomierz kwarcowy

Kolejną ciekawostką jest to, że aż do połowy XX wieku zegarki miały napęd wyłącznie mechaniczny. Pierwszy czasomierz kwarcowy powstał w japońskiej firmie Seiko w 1959 roku. Był to jednak jeszcze prototyp, ale wykorzystano go do pomiaru Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 1964 roku. Nabyć taki kwarcowy czasomierz można było w 1969 roku – nazywał on się SEIKO Quartz Astron.

zegarek męski

Zegarek elektroniczny z wyświetlaczem

Z kolei w 1968 roku nastąpiła rewolucja – niejaki George Thiess postanowił zastąpić wskazówki cyfrowym wyświetlaczem. Pierwszy czasomierz elektroniczny z czterocyfrowym wyświetlaczem LED pojawił się na rynku w 1972 roku i ludzie zwariowali na punkcie tego gadżetu. Rzeczywiście, jak na tamte czasy, było w nim coś nowoczesnego i bardzo, bardzo efekciarskiego, po prostu czysty modernizm. Godzina była oczywiście podświetlona i robiła wrażenie.

Jeszcze bardziej nowoczesne zegarki

O ile na początku w zegarkach elektronicznych królowały wyświetlacze LED, to później zostały one zastąpione wyświetlaczem ciekłokrystalicznych. Cechował się on tym i był na tyle lepszy, że miał mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, dzięki czemu mógł wyświetlać czas w sposób ciągły.