Zegarki, które kosztują fortunę

Rozmawiając o zegarkach nie sposób pominąć tych za, które ich nabywcy zapłacili prawdziwą fortunę. W sklepach nie brakuje zegarków, których cena przekracza cenę nowego kompletu mebli czy odbiornika TV. Ci, którzy nie liczą się z pieniędzmi mają do wyboru zegarki wykonane z metali szlachetnych. W przypadku tych zegarków już sama wartość koperty sprawia, że cały zegarekT kosztuje majątek. Poznajmy zegarki, za które zapłacono niezwykle dużą kwotę.

Chronometr nr referencyjny 2458

Zegarek pod określeniem Chronometr nr ref. 2458 został wystawiony na aukcję organizowaną przez Dom Aukcyjny Christie w roku 2012. W chwili wystawienia go na aukcję zegarek liczył 60 lat, powstał bowiem w 1952 roku. Trudno więc uznać go za wyjątkowo stary czasomierz. Na jego wartość wpłynął nie wiek, ale precyzja wykonania oraz użyte wykończenia. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż zegarek posiada certyfikat podwójnej Pieczęci Genewskiej. To świadectwo nie tylko tego, że zegarek powstał w Szwajcarii, ale również potwierdzenie jego najwyższej jakości. Chronometr nr ref. 2458 został sprzedany za niebagatelną kwotę. Jego nabywca zapłacić za niego prawie cztery miliony dolarów!

Platinum World Time 1415 HU

To szwajcarski zegarek wykonany w firmie Patek Philippe (jej założycielem był Polak Antoni Patek). Jego obrotową tarczę ponad czterdziestu regionów, państw i miast. Kolekcjoner, który go nabył zapłacił za niego ponad cztery miliony dolarów, a więc kwotę wyższą niż ta, którą zapłacono na Chronometr numer ref. 2458.

Calibre 89

To również zegarek z firmy Patek Philippe. Nie jest stary, powstał w roku 1989. Stworzono ich tylko 4 egzemplarze. Uznany został za wyjątkowo skomplikowany. Jego wyjątkowość polega na tym, że zbudowano go z ponad tysiąca siedmiuset elementów i użyto trzydziestu trzech różnych mechanizmów. Jak został wyceniony? Na kwotę ponad pięciu milionów dolarów. Trzeba więc za niego zapłacić ponad milion dolarów więcej niż za zegarki opisane wcześniej.

Chronometr numer referencyjny 1527

Jest jednym z najdroższych zegarków na świecie. Stworzono go również w firmie Patek Philippe w roku 1943, a więc wtedy, kiedy w Europie trwała II wojna światowa. Do jego wykonania użyto złota o próbie 750, a do jego ozdobienia użyto ponad dwudziestu cennych klejnotów. Na aukcję wystawiono go w roku 2010. Jego nabywca zapłacił za niego pięć milionów siedemset tysięcy dolarów.

Patek Philippe Supercomplication

Jeśli myślicie, że opisane wyżej zegarki są najdroższe, to jesteście w błędzie. Wystawiony na aukcję przez Dom Aukcyjny Sotheby został sprzedany za dwadzieścia cztery miliony dolarów! Stworzono go na zamówienie nowojorskiego bankiera w 1933 roku. Szokuje nie tylko jego cena, ale także możliwości. Zegarek wybija westminsterskie kuranty, wyposażony jest w stoper, wskazuje nie tylko godziny i minuty, ale także fazy księżyca oraz czas wschodu i zachodu słońca. Jego koperta jest z 18- karatowego złota. Nic więc dziwnego, że jego nabywca był w stanie zapłacić za niego tak oszałamiająco wysoką cenę.

    Adam Sopel Autor