zegarek

Zegarmistrz od czasów średniowiecza do odrodzenia

Zegarmistrz to rzemieślnik zajmujący się naprawą zegarków oraz zegarów. Kiedy masz zatem problem z zegarkiem, udajesz się do zegarmistrza. Jednak nie wszyscy wiedzą, że osoby uprawiający ten zawód trudnią się także produkcją oraz projektowaniem czasomierzy. Co jeszcze ciekawego można powiedzieć o tym zawodzie?

Szeroka wiedza zegarmistrza

W związku z tym, że zegarmistrze zajmują się nie tylko działalnością usługową, ale także produkcją testowaniem i projektowaniem czasomierzy, muszą oni posiadać sporą wiedzę z zakresu ślusarstwa, stolarstwa czy metalurgii, a także, szczególnie współcześnie znać się na elektronice. Zegarmistrz oprócz wyćwiczonych rąk musi umieć obsługiwać wiele urządzeń i maszyn. Czasami trzeba na przykład umieć przebarwić metal na inny kolor.

 

zegarek
zegarek

Alchemia zegarów

A czym się różni ten zawód dawniej i dziś? Śmiało można powiedzieć, że nikt dzisiaj nie traktuje zegarmistrza jako maga, jak było to do czasów końca średniowiecza. W wiekach średnich zawód ten był owiany nutą tajemnicy, podobnie jak zawód maga, czarnoksiężnika albo alchemika. Zegarmistrz pracował zazwyczaj w zacisznej pracowni z dala od ludzi. W pomieszczeniu znajdowała się nieodłączna świeca i stół, a poza tym mnóstwo specjalistycznych narzędzi, modeli zegarków i notatek. Podobnie owianym tajemnicą zawodem była profesja kowala.

Nic dziwnego, że tak patrzono na zegarmistrza. W końcu zegary można by uznać za urządzenia mają dużo wspólnego z tajemniczą przeszłością, jak i z jeszcze bardziej tajemniczą przyszłością. Z takim zegarem przewidującym przyszłość miał wiele wspólnego zegar astronomiczny w Kościele Mariackim w Gdańsku. Aby skonstruować taki zegar trzeba było mieć dużą wiedzę zarówno techniczną jak i historyczną. Na zegar ten składały się na przykład takie elementy i komplikacje jak planetarium związane z fazami księżyca i znakami zodiaku, teatr ruchomych figur, sygnalizacja akustyczna. Stąd też zegarmistrza, który potrafił skonstruować takie cudo, uznawano niemal za geniusza.

Od kowala do zegarmistrza

Ale skąd właściwie wywodził się zegarmistrz? Jak można było nim zostać? Jeśli chodzi o czas do końca średniowiecza, to osoba ta wywodziła się z kręgu kowali i ślusarzy. Poza tym sporo zegarmistrzów wywodziło się ze środowisk duchownych, gdyż z zawodem tym kojarzona była duża wiedza, a duchowni mieli ułatwiony dostęp do edukacji.

 

Zegarmistrz w odrodzeniu

Zmiany w tym zawodzie przyniosło odrodzenie, kiedy rozwinęła się forma i technologia uprawiania tej profesji. Związane było to z upowszechnieniem się wiedzy oraz odkryć w różnych dziedzinach nauki. Na rozwój tego zawodu wpłynęły też powszechniejszy dostęp do wiedzy, podróże oraz wynalazek druku. Poza tym społeczeństwa zaczęły się bogacić i zwiększył się popyt na rzeczy luksusowe, a za takie uznawano zegarki. I o ile wcześniej o zawodzie zegarmistrza nie myślano jako o konkretnym zawodzie, a raczej wręcz o czymś w rodzaju zakazanej magii, tak wraz z przyjściem renesansu uformowała się konkretna grupa rzemieślników zwanych zegarmistrzami.